Ali Arif Ersen  
FOTOGRAFİ
TRES AMERİCAS
SARAJEVO
MASALLAR
ALİ'NİN KOÇOSU
SON MAKARA
TABLOLAR
TEK BASKI FOTOĞRAFLAR
GÜZEL YAZI DEFTERİ
TABAKLAR
ÖZEL KOLEKSİYONLAR
İLETİŞİM VE SİPARİŞ
 
Ali Arif Ersen
   
Ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen'le bundan daha entellektüel bir buluşma olamazdı. Mekan sanatçının Küba'dan kopup gelmiş gibi duran çatı katı atölyesi, aperitif Ali Arif Ersen yapımı vişne likörü ve fonda klasik müzik... Arada iki çift de laf ettik elbet! Arif Ersen'in New York, Havana, Buenos Aires fotoğraflarının sergilendiği 'Tres Americas'ı görmek isteyenler 4 Kasım'dan itibaren Milli Reasürans'a teşrif buyursunlar...
Ne diyor "Tres Americas"?
Fotoğraflar, dokümanter tadında değil ama bu üç şehrin bütün Amerika kıtasından bir kesit gibi olacağını düşünüyorm. Çok farklı toplumlar bunlar ve "Tres Americas" 98yılında başlayan uzun bir proje. Aslında dünyanın her yerinde olabilecek ama biraz daha dikkatli bakınca sadece oraya ait olduğunu hissettiren fotoğraflardan oluşuyor. 'Tres Americas' deyince, üç Amerika gibi gözüküyor. Ama aslında üç Amerika yok, iki Amerika var. Bir bölüm ingilizce konuşuyor, Brezilya hariç bütün güney de İspanyolca. Bir de şöyle bir hikayesi var: Avrupalının tekrardan Amerika kıtasını farkında olmadan keşfedip orada kendi ahlakını, kültürünü harmanlamasıyla ilgili. Dolayısıyla resimler de son derece eklektik. Karmakarışık bütün kültürlerin bir araya geldiği yerlerde çok farklı hikayeler oluşuyor. Bu durumda ayrı kesitler çıkıyor.
Sergi tamamen siyah-beyaz çalışmalardan oluşuyor...
Evet. Renkli de çalışıyorum fakat siyah-beyazın ifadesi daha güçlü. Olan bir şeyi insanın başka bir insana kendi filtresinden geçirip göstermesi siyah-beyaz fotoğraf. Çünkü siz renkli görüyorsunuz, siyah-beyaz olunca başka bir yorum, başka bir bakış oluyor.